تبلیغات
اباصالح زرند - سرمایه مشترک فقیر و پولدار


سرمایهی بزرگی داریم اما نمیدونم واقعا قدرش را میدونیم یا نه؟ این سرمایهای است که همه دارن حتی فقیرترین انسانها. میپرسید چه سرمایهای؟ کمی فکر کنید مطمئنا متوجه شدید!

بله سرمایهی عمر و زندگی.

 همین ثروتی که کمتر بهش فکر میکنیم. شاید بیشتر به چیزهایی که نداریم فکر میکنیم اما به این سرمایهای که داریم و با اون میتونیم به همهی نداشتهها برسیم زیاد فکر نمیکنیم. و چه چیز بدتر از اینکه به جای استفادهی مفید از این سرمایه، اون را در راه نادرست و خدای ناکرده در گناه، مصرف کنیم. به همین خاطره که قرآن کریم هم در جاهای مختلف ما را به این نعمت متوجه کرده و یکی از اونجاها آیهای است که می‌فرماید: « وَ ابْتَغِ فِیمَا آتَاکَ اللَّهُ الدَّارَ الْآخِرَةَ وَ لاَ تَنْسَ نَصِیبَکَ مِنَ الدُّنْیَا وَ أَحْسِنْ کَمَا أَحْسَنَ اللَّهُ إِلَیْکَ وَ لاَ تَبْغِ الْفَسَادَ فِی الْأَرْضِ إِنَّ اللَّهَ لاَ یُحِبُّ الْمُفْسِدِینَ‌« و با آنچه خدایت داده سراى آخرت را بجوى و سهم خود را از دنیا فراموش مكن ، و هم چنان كه خدا به تو نیكى كرده نیكى كن و در زمین فساد مجوى كه خدا فسادگران را دوست نمى‏دارد .﴿القصص‏، 77﴾


البته این سخنان، به قارون گفته شده که ثروت زیادی داشت و به جای استفادهی صحیح از این نعمتها اونها را در راه ستم بر دیگران و ناسپاسی بکار برد و مغرور شد و تکبر کرد و گفت: من این ثروت را به وسیله علم و دانش خودم به دست آوردم و سر انجام خداوند، او، خانه و ثروتش را به زمین فرو برد و به حالت کفر از دنیا رفت. «1»

 در مورد اینکه ما از دنیا چه بهرهای داریم؛ امام علی می فرماید: اینکه خداوند فرمود: بهرهات را از دنیا فراموش نکن یعنی: فراموش نكن که بوسیلهی تندرستى و توانائى و فراغت و جوانى و نشاط خودت، آخرت را طلب کنی [و از خداوند بخواهی]. پس از این روایت مشخص میشه که همه، حتی فقرا هم این سرمایه را دارن.

 سؤال و جواب ملک الموت با اهل قبور

 اما بشنویم سخن ملک الموت را با کسانی که از دنیا رفته‌اند. پیامبر(صای الله علیه و آله) میفرماید:

 شبی نیست که فرشتهی مرگ صدا نکنه که ای ساکنان گورستان بر چه کسی غبطه میبرید و شما خودتون ترس و بیم آخرت را مشاهده کردید؟ مردگان میگن: ما غبطه میبریم بر مؤمنان که در سجدهگاههاشون هستن برای اینکه اونها نماز میخونن و ما نمیخونیم زکات میدن و ما زکات نمیدیم روزه میگیرن و ما نمیگیریم و از زیادی مالشون صدقه میدن و ما صدقه نمیدیم «2» و لقمان حکیم به فرزندش فرمود: اى فرزندم اگه تو بهشت را دوست داری پروردگار تو هم اطاعت و بندگی تو را دوست داره پس دوست داشته باش چیزی را که خداوند دوست داره و اگه تو آتش جهنم را دوست نداری پروردگار تو هم نافرمانی تو را دوست نداره پس تو چیزی را که خداوند دوست نداره نخواه تا او هم تو را از چیزی که نمیخواهی نجات دهد.

از خداوند متعال توفیق بهترین استفاده از عمر را میخواهیم.

-----------------------------------------------------

1- سوره قصص، آیات 76 تا 82

2-ارشاد القلوب، ج1 ص 53

نظر دهید: نظر دهید - کلوب دات کام
به اشتراک گذاری:

نوشته شده در تاریخ : جمعه 2 خرداد 1393 توسط : سید حجت الله صمدانی