تبلیغات
اباصالح زرند - نگاهی کوتاه به حادثه کربلا

حادثه عاشورا و تاریخچه کرببلا دو صفحه دارد . یک صفحه سفید و نورانی و دیگری صفحه تاریک و سیاه و ظلمانی . که در هر دو صفحه شاهد آثاری بی نظیر هستیم

صفحه سیاه را از آن نظر تاریک و ظلمانی نام گذاشته ایم که در آن شاهد آثاری بسیار جنایت کارانه هستیم . شاید در گوشه ای از دنیا شاهد جنایتی مانند کربلا بوده ایم اما از نظر بعد زمان و مکان و تعداد اشقیا در کربلا بسیار بی نظیر بوده است

 از این نظر حادثه کربلا یک جنایت و یک تراژدی است که سراسر مصیبت است  .به این صفحه که نگاه بیندازیم در آن کشتن بی گناه، قتل جوانان ، سر بریدن شیرخواره تاختن اسبان بر جنازه ها ، دریغ کردن آب از تشنگان ، به اسارت بردن نوامیس اهل بیت علیه السلام را مشاهده می کنیم که گستردگی بالایی دارد.

در این صفحه تاریک قهرمان کیست ؟ مشخص است که اگر ما این واقعه شوم را بر اساس افکار جنایت کارانه ای که در آن  وادی اتفاق افتاده است نگاه کنیم بدون شک قهرمان داستان صفحه سیاه کسانی جز یزید ، ابن زیاد ، عمر سعد ، شمر و خولی نمی توانند باشند.که تاریخ در مورد ایشان قضاوت کرده است.

آیا واقعه عاشورا سراسر سیاه بوده است ؟ آیا فقط مصیبت و اندوه است که عاشورا را جاودانه کرده است؟

این مهم درصفحه دیگر صورت می گیرد .صفحه ای که قهرمان خاص خود رادارد و آثار بی نظیری در آن است . آثاری که دیگر ترازدی نیست بلکه حماسه است و قهرمانان آن نیز از اشقیا نیستند بلکه از بهترین بندگان خدایند.

اتفاقات صفحه سفید کربلا را که بسیار نادرند را میتوان صبردر بلایا ، تجلی حق پرستی . استقامت در مصیبت ها . تحمل بی حرمتی ها ، تدریس اسلام ناب ، اقامه امر به معروف و نهی از منکر و بسیاری از کارهای خاص دیگر را نام برد. که قهرمانان آن  حسین علیه السلام و عباس در صحنه نبرد و مردانگی و اخلاق مداری و  زینب و دیگر بانوان را د ر صحنه اسارت و بردباری و شعور حسینی نام برد.

این پایان کار دو صفحه ما نیست بلکه آغازی است بر صفحات مهم تاریخ حق و باطل .

اما باید دانست آنان که سر حسین را بریدند بعد از آن حادثه بزرگ کربلا بیشتر از زمان حیاط مولا در عذاب بودند و هیچ گاه به خواسته هایشان دست نیافتند.

باید دانست درس عاشورا فقط مکتب سیاه پوشیدن و عزاداری نیست بلکه مدرسه عشق و علم وادب است و حرمش خانه دوستدارانش و تربتش کعبه صاحبدلانش است.

 و من الله توفیق محرم 93
نظر دهید: نظر دهید - کلوب دات کام
به اشتراک گذاری:

نوشته شده در تاریخ : چهارشنبه 7 آبان 1393 توسط : سیدرضاثانی صمدانی